Пам’ять поколінь живе у серці кожного з нас

Список розділів Наше життя Зустрічі, тусовки, сходняки

Опис: Проведення нових та обговорення минулих зустрічей.

#1 Гість » 24.09.2013, 07:10

komrad Дата: Середа, 19.06.2013, 09:03 | Повідомлення # 1


Минулої суботи близько 600 осіб зібралися у Холодноярському козацькому краї, славному селі Жаботин, з нагоди відзначення 245-ї річниці початку визвольної війни, яка ввійшла в історію України під назвою Коліївщина.

Розпочалася вона у 1768 році. Центром збору повстанців стало урочище Холодного Яру поблизу Мотронинського монастиря. Туди ввійшли й селяни з Жаботина, Мельників, Буди, Медведівки та інших навколішніх сіл. До них приєдналася запорізька голота. Своїм ватажком повстанці обрали досвідченого запорожця Максима Залізняка.

Першим місцем, де почалися криваві дії загону Залізняка, було тодішнє містечко Жаботин. Під час штурму загинуло близько 40 польських конфедератів, які охороняли замок. Повстанці захопили рушниці, списи, 2 гармати, амуніцію та військові припаси. Того ж дня, 26 травня 1768 року, загін Залізняка вирушив у похід і взяв Смілу, Черкаси, Корсунь, Богуслав та Канів. Чисельність повстанців швидко зростала. І в червні-липні того ж року на Правобережжі вже діяло 30 загонів на чолі з гайдамацькими ватажками. Вони знищували шляхту, католицьке духовенство, орендарів, палили маєтки, ділили панське майно.

Повстання швидко охопило майже всю Київщину, Волинь, Поділля, Галиччину. У паніці шляхта тікала у глиб країни та на Лівобережжя під захист російського війська. Багато шляхтичів сподівалося врятуватися в добре укріпленій Умані. Але сюди підійшов загін Максима Залізняка. До Залізняка прийшли посланці від уманського сотника надвірних козаків, яких очолював Іван Гонта. Загін Івана Гонти вислали для знешкодження повсталих гайдамаків, яких вивів Максим Залізняк. Проте Гонта перейшов на бік гайдамаків і виступив проти польської шляхти. Він не міг бачити, як шляхта поневолює наш народ, як церкви здають корчмарям і ті роблять з них місця, де українці гинуть тілесно й духовно.

Ніколи до того не бачились, а зустрілися мов побратими Залізняк і Гонта. Бо однаково дорогою була їм воля рідного народу. За неї і повели вони полки на Умань. Місто опинилося в руках повстанців, а вся шляхта була перебита. Цим подіям Тарас Шевченко присвятив свій поетичний твір – поему «Гайдамаки».

Розташувавшись під містом, Максим Залізняк та Іван Гонта посилали загони в інші частини Правобережжя. Налякана польська шляхта просила царських генералів придушити повстання. Адже повстання загрожувало перекинутися на власне польські землі, Лівобережну Україну й на Запоріжжя. У цих умовах російський й польський уряди вирішили спільними зусиллями вести боротьбу проти повстанців. І в другій половині червня 1768 року російські війська разом з польською армією розпочали каральні акції проти гайдамаків. 7 липня російські частини оточили повстанський табір і по-зрадницькому схопили Максима Залізняка та Івана Гонту, а їхні загони роззброїли. Решта гайдамацьких загонів була розбита в боях. Остаточно повстання було придушене тільки у квітні-травні 1768 року. Польські каральні війська з надзвичайною жорсткістю розправлялися з повстанцями. Гайдамаків вішали тисячами, відтинали їм голови, садили на палі. Максима Залізняка та інших гайдамаків, підданих Російської імперії, Київська губернаторська канцелярія засудила до тілесного покарання й заслання на каторжні роботи до Сибіру. Івана Гонту передали польському урядові, оскільки він був підданим польського короля. Незабаром його було страчено через четвертування.

На козаькому цвинтарі, що біля Мотронинського монастиря, і були поховані останні учасники Коліївщини, закатовані царськими військами та шляхтою.

Визвольне повстання, хоч і зазнало поразки, мало велике історичне значення. Воно прсикорило падіння феодально-кріпосницьких порядків та визволення Правобережної України з-під влади Речі Посполитої. Події коліївщини та справедлива бортьба гайдамаків відіграли значну роль у формуванні національної свідомості українського народу.

Минулої суботи у Жаботині відбулося широкомасштабне дійство з приводу річниці повстанського руху. На ньому були прсутні голова райдержадміністрації Віталій Архип’юк, його заступники – Микола Кропив’янський та Людмила Шляхтова, депутати районної ради, сільські голови та ін.

Дійство розпочалося біля жаботинського ставка, де зібралися усі запрошені і бажаючі. Вишикувавшись у колону, з козацькими піснями рушили у центр села. Першим їхав обоз старовинних возів, далі – козаки. Кожна козацька сотня несла клейноди – символи козацької влади.

Ознайомивши присутніх з історичними даними цих подій, ведучі надали слово голові райдержадміністрації Віталію Архип’юку.

- У глибині душі кожного українця живе козак: воїн, який нічого не боїться і за рідну землю без роздумів віддасть своє життя. З отриманням Україною незалежності, козацька ідея отримала новий могутній імпульс розвитку, знайшла численних прихильників у всіх регіонах держави, -- сказав голова РДА. Він сподівається, що й надалі козацтво залишатиметься в авангарді конструктивних сил, які беруть на себе відповідальність за долю країни, сприяють зміцненню громадянського миру і згоди.

Після вручення грамот і подарунків активним діячам козацького руху було урочисто відкрито погруддя Івану Гонті. Право відкрити погруддя було надано голові РДА Віталію Архип’юку та сільському голові Тарасу Плужнику. Потому літургію за невинно убієними та освячення пам’ятника провів протоієрей Димитрій, настоятель Свято-Успенського храму.

Урочисту посвяту у козаки проводив отаман Черкаського крайового отаманства українського козацтва Олександр Зайцев.

Далі дійство перемістилося на територію біля будинку культури. Тут відбувалася культурно-розважальна програма «Козацьке коло», підготовлена учасниками художньої самодіяльності районного Будинку культури. Виставка робіт народних умільців була організована кожним населеним пунктом району. Сільські голови представляли свої громади.

На галявині майстер-клас з боротьби дзюдо і самбо проводив старший тренер Кам’янської ДЮСШ Аркадій Конверцев. Бажаючих оволодіти навиками бойових мистецтв виявилося досить багато, кожен міг спробувати себе у козацьких змаганнях та іграх.

Для найменших дітлахів були організовані розваги.

А далі у парку вмілі кухарі готували козацьку кашу, смажили порося, готували шашлики. Свою продукцію реалізовували місцеві виробники, підприємства РайСТ.

Це свято показало, що історична пам’ять поколінь живе у серці кожного з нас. Інтерес до нашої історії зростає з кожним днем. І однією з найяскравіших сторінок історії є козаччина.
Гість
Автор теми

Назва розділу: Зустрічі, тусовки, сходняки
Опис: Проведення нових та обговорення минулих зустрічей.

Швидка відповідь


Введіть код точно так, як на зображенні. Регістр букв немає значення.
Код підтвердження
>( :D B) :'( :( :) :o :p ;) :haha: :lol: :rtfm: :king: Ще смайлики…

   

Повернутись в Зустрічі, тусовки, сходняки

Хто зараз на форумі (базується на активності користувачів за останні 5 хвилин)

Зараз переглядають цей розділ: 1 гість

cron